Академічна доброчесність

Академічна доброчесність

Згідно з розробленим в університеті «Кодексом академічної доброчесності та професійної етики» всі курсові та кваліфікаційні роботи проходять перевірку на наявність плагіату. Наразі УАУК використовує сервіс Unicheck. 

На сайті Unicheck в розділі https://unicheck.com/ua/blog/ є корисна інформація щодо плагіату. Згідно договору з компанією ми можемо скористатись їх термінологією і додатковими роз’ясненнями. 

Неправомірні вчинки кількох людей можуть знеохотити багатьох тих, хто чесно здобуває освіту. Політика академічної доброчесності стримує плагіат, використання недозволених ресурсів та гострайтинг. 

Методичні рекомендації щодо академічної доброчесності

Що таке академічна доброчесність?

Академічна доброчесність є фундаментальною ідеєю того, що всі — студенти, освітяни, адміністратори й дослідники — будуть дотримуватись  високих наукових стандартів  шляхом етичного проведення досліджень, посилаючись на джерела, і відповідально слідувати принципам доброчесності при створенні й публікації наукових робіт. Міжнародний центр академічної доброчесності (ICAI) дає визначення академічній доброчесності на базі шести фундаментальних цінностей: чесність, довіра, справедливість, повага, відповідальності, і мужність.

Академічна недоброчесність є порушенням цих цінностей. Прикладами можуть бути як студентська змова (співпраця з іншими студентами по завданню, призначеному для індивідуальної роботи), так і робота на замовлення (залучення третьої особи — безплатно, за оплату, або за домовленістю – для виконання завдання, призначеного для студента).

Академічна недоброчесність також передбачає вчинення плагіату (коли студент намагається передати чужі ідеї як свої). Серед найпоширеніших видів плагіату виділяють такі:

  • Ненавмисний плагіат: помилки у цитуванні джерела або ненавмисне перефразування тексту.
  • Плагіат-переказ: перефразування чужих ідей без зазначення оригінального джерела.
  • Дослівний плагіат:  повне копіювання тексту без посилання на джерело.
  • Плагіат комп’ютерного коду:  копіювання або адаптація вихідного коду без дозволу і згадування автора.  
  • Самоплагіат: повторне використання власних раніше опублікованих робіт без належного зазначення авторства.
  • Модифікація списку джерел: надання неточної або неповної інформації про джерела, щоб їх неможливо було знайти та визначити авторство.
  • Мозаїчний плагіат: комбінування фраз та тексту з кількох джерел в одній роботі. Компонування речень без цитувань та посилань.
  • Змінення тексту вручну: маніпуляції з текстом з метою обману програм, що перевіряють тексти на плагіат.
  • Автоматична модифікація тексту: обробка чужого тексту за допомогою програмного забезпечення з метою приховання плагіату.
  • Плагіат даних: фальсифікація чи фабрикація даних, привласнення чужих напрацювань, що призводить до створення негативного іміджу науковця, видавця чи наукової установи.
Який відсоток плагіату дозволений в університеті?

Допустимий максимальний показник плагіату у письмових роботах становить:

  • Магістерська робота – до 10%
  • Курсові проекти для магістрів – до 15%
  • Бакалаврські роботи – до 12%
  • Курсові роботи для бакалаврів – до 18%

Відсоток плагіату в поточних роботах не може перевищувати 20% (якщо інше не зазначено викладачем). 
До захисту не допускаються роботи студентів, відсоток плагіату в яких перевищує 60%. 

Подальший розгляд роботи залежить від відсотку плагіату в ній. Якщо відсоток плагіату становить менше 60%, але більше за допустимий, робота може бути за рішенням кафедри направлена на доопрацювання. Якщо робота була на доопрацюванні, її знов перевіряють, якщо рівень запозичень не зменшився, то робота також відхиляється від захисту.

Які види академічної відповідальності передбачені за порушення академічної доброчесності?

За порушення академічної доброчесності здобувачі освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

  • повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми;
  • відрахування із закладу освіти;
  • позбавлення наданих закладом освіти пільг з оплати навчання.
Чому академічна доброчесність важлива?

Академічна доброчесність дуже важлива як основа нашої системи освіти.  Це центр морального духу в аудиторіях і лекційних залах і ключ до створення компетентних, розумних працівників.  Вона посилює практику чесного оцінювання, оскільки заохочує застосовувати однакові умови написання академічних робіт для різних курсів і предметів.  Вона захищає академічну репутацію закладів освіти.  Вона впевнено затверджує вагу освітнього рівня, заявляючи що: «всі роботи, які писав цей студент у цьому закладі, були їх власними. Вони готові показувати приклад нашому суспільству, демонструючи змістовні та правдиві наукові знання» Якщо диплом є доказом навчання, то академічна нечесність суперечить цьому судженню.

Неправомірні вчинки кількох людей можуть знеохотити багатьох тих, хто чесно здобуває освіту. Недоброчесність може бути заразною, тому політика академічної доброчесності повинна бути в університеті, щоб стримувати зростання використання робіт на замовлення та плагіату.

Наукова робота без плагіату: легко і просто  

З метою надання допомоги в підготовці наукової роботи без плагіату фахівці Сервісу перевірки на плагіат Unicheck Україна зібрали найкращі поради, аби студенти могли зрозуміти, які кроки потрібно зробити, щоб справитися самостійно.

Тема і зміст

На початку потрібно визначитись з темою своєї роботи та її завданням, у цьому вам, у першу чергу, допоможе науковий керівник. Тема та завдання наукової роботи обов’язково мають бути унікальними та нести наукову новизну. Так ви можете уникнути плагіату ще до початку написання тексту.

Систематизація інформації

Коли ви визначилися з темою дослідження, почніть збирати інформацію, яка може стати вам у пригоді. Запорукою гарної підготовки до написання тексту стане якомога більша кількість зібраної інформації на обрану тему. Робота без плагіату передбачає добірку великої кількості літератури та статей на тему дослідження, що допоможе ширше подивитися на проблематику дослідження.

Власний стиль

Не копіюйте текст з обраної літератури, а висловлюйте власну думку. Копіювання частин тексту нашкодить вашій роботі, бо сервіси з пошуку плагіату швидко знайдуть першоджерела, а це може вплинути на подальший відсоток збігів у доробку. Найкраще, що ви можете зробити, – це проаналізувати існуючу інформацію, а свої висновки описати в роботі.

Дотримуйся правил цитування

Це аж ніяк не рядова проблема, оскільки існують десятки різних стилів цитування. Серед основних ми можемо перелічити такі: MLA style (Modern Language Association) style, APA (American Psychological Association) style, Chicago/Turabianstyle, Harvard style, ACS (American Chemical Society) style, AIP (American Institute of Physics) style, IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) style, Vancouver style, OSCOLA. Тому, обравши певний стиль цитування, дотримуйтеся його протягом усієї роботи.

Запам’ятовуйте літературу

Обов’язково копіюйте назву джерела та повну назву сайту та виділяйте текст кольором: це допоможе не загубити посилання і в майбутньому знати, звідки взята та чи інша інформація.
І запам’ятайте: головне у підході до написання будь-якого складного завдання – це оптимізм та віра у свої сили. Робота без плагіату можлива, якщо ви пишете сміливо, зважено та викладаєте свою унікальну думку.

Що вважається порушенням академічної доброчесності?
  • академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) наукових результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження та/або відтворення опублікованих текстів інших авторів без зазначення авторства;
  • самоплагіат – оприлюднення (частково або повністю) власних, раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів;
  • фабрикація – вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі або наукових дослідженнях;
  • фальсифікація – свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень;
  • списування – виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання;
  • обман – надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування;
  • хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі;
  • необ’єктивне оцінювання – свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.
Які відомі різновиди академічного плагіату?
  1. привласнення авторства – оголошення себе автором чужого оригінального наукового твору; видання під своїм ім’ям наукового твору, написаного з іншими особами, без зазначення їх імен;
  2. копіювання значної частини чужих матеріалів у свою наукову роботу без внесення в запозичене жодних змін та без належного оформлення цитування;
  3. представлення поєднання власних та запозичених аргументів без належного цитування;
  4. приховане некоректне запозичення – включення до своєї наукової роботи чужих матеріалів з внесенням незначних правок у скопійований матеріал (переформулювання речень, зміна порядку слів у них та ін.) та без належного оформлення цитування;
  5. самоплагіат – багаторазова публікація одних і тих же наукових результатів, отриманих автором самостійно;
  6. парафраза – переказ своїми словами чужих думок, ідей або тексту на основі заміни слів (знаків), фразеологічних зворотів або пропозицій при використанні будь-якої авторської наукової праці, збереженої на електронних або паперових носіях, у тому числі розміщеної в мережі Інтернет;
  7. компіляція – створення значного масиву тексту шляхом копіювання чужих матеріалів з різних джерел (із зазначенням чи без зазначення джерела запозичення) без самостійного поглибленого дослідження проблеми, без внесення в них правок або шляхом написання перехідних речень між скопійованими частинами тексту.
Які процедури протидії плагіату використовуються в університеті для забезпечення академічної доброчесності?
  • інформаційно-роз’яснювальна робота щодо неприпустимості порушення норм академічної доброчесності, яку здійснюють представники деканату та викладачі;
  • вимоги викладачів до якості виконання завдань студентами, формалізовані в Силабусах та методичних рекомендаціях;
  • роз’яснювальна робота органів студентського самоврядування;
  • перевірка змісту студентських робіт на відповідність вимогам до оформлення та цитування джерел;
  • навчання студентів основ академічного письма з роз’ясненням того, що необхідно робити для уникнення плагіату;
  • обов’язкова перевірка всіх журнальних статей, тез доповідей, курсових робіт та проектів, кваліфікаційних робіт на відсутність плагіату за допомогою автоматизованих баз даних та відповідного програмного забезпечення.

При написанні цієї сторінки  були використані Закони України «Про освіту», «Про вищу освіту», Лист Міністерства освіти і науки України керівникам закладів вищої освіти «Щодо забезпечення академічної доброчесності у закладах вищої освіти» від 26.10.2017 р., рекомендації Інституту освітньої аналітики Міністерства освіти і науки України за результатами дослідження практик академічної доброчесності у вишах України, Аналітична довідка за результатами дослідження практик академічної доброчесності у вищих навчальних закладах України, матеріали Управління Державної служби якості освіти в Чернігівській області, матеріали Інформаційного бюлетеня АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ (Випуск № 1,  листопад 2019 р.) та матеріали сайтів сервісів перевірки на плагіат Turnitin та Unicheck Україна.